Skip to content
Dine stamdata
Når du udfylder stamdata, bliver din profil synlig for de andre StartUp Club-medlemmer.
+45

Frida Tarp

25200131

Jan Erik Olsen

21 48 38 06

Malene Gade Pedersen

2520 1573

Consultant Date Timeslot

8. februar 2022
kl. 15:00 - 16:00

Webinar: Skab værdifuldt content

Content is king! Men hvordan skaber man det gode indhold, som målgruppen finder værdifuldt?

Maja Sønderskov Pedersen og Marc Skjødt Pedersen står bag marketingbureauet Alkymedia, hvor deres mission er at markedsføre og undervise virksomheder, så de bliver tilvalgt af kunder og samarbejdspartnere.

D. 8. februar deler de deres guldkorn med dig, så din virksomhed kan få synlighed og skabe værdi med content marketing.

På webinaret bliver du klogere på:

  • Content marketing - Hvad er content marketing og tips til at bruge det aktivt
  • Målgrupper - Forstå de forskellige platforme og målgrupper
  • Storytelling - Hvad er storytelling, og hvordan kan du bruge det i din markedsføring
  • Content creation med video/billeder - tips og tricks + lidt teknisk viden

Webinaret er relevant for startup-virksomheder (B2B og B2C), der har brug for hjælp til at skabe en skarpere markedsføring på sociale medier.

Dagens oplægsholdere

Maja Sønderskov Pedersen og Marc Skjødt Pedersen er søskendepar, hvis hjerter banker for markedsføring og bæredygtighed. Derudover betegner de sig selv som et dream team inden for video, billeder og markedsføring generelt. Maja og Marc startede Alkymedia, fordi de vil hjælpe virksomheder, der arbejder med bæredygtighed, med at fortælle om deres arbejde og tilgange.

Maja er uddannet i dansk og kulturforståelse fra Aalborg Universitet. Hun nærer en enorm interesse for specielt green marketing, storytelling og projektledelse.

Marc er forhenværende politimand, men efter et ophold på European Film College valgte han at følge sin livspassion - nemlig videoproduktion og dokumentarfilm.

 

Deltagelse er gratis, men tilmelding er nødvendig.

Inden webinaret vil du modtage et link samt en guide til, hvordan du logger på.

Indlæser kort...

Events

  • 12. august 2025
    Salg, salg, salg!… men hvordan?
    Intet salg = Ingen omsætning. Så simpelt kan det siges, men så simpelt er det sjældent i praksis. For et...
  • 13. august 2025
    Spørg en patent-specialist
    Hvis du har en god idé, er det vigtigt og nødvendigt at registrere den. Du kan sikre dig rettighederne til...
  • 19. august 2025
    De 9 iværksættertyper – Find din type og skab overblik over din udvikling
    Hvorfor føles salg og markedsføring som en kamp, når andre iværksættere bare flyver afsted? Hvorfor overtager nørderiet nogle gange, så...

Se hele kalenderen

startup-club

C.A. Olesens Gade 4, st. 9000 Aalborg
+45 2520 1510

Privatlivsoverblik

Denne hjemmeside benytter cookies, der har til formål at gøre hjemmesiden brugbar gennem aktivering af grundlæggende funktioner, såsom side-navigation og adgang til sikre områder af hjemmesiden. Hjemmesiden kan ikke fungere uden disse cookies.