
Få succes med strategi: Fra planlægning til handling
Strategi behøver ikke at være komplekst. Det handler om at sætte en retning, så alle arbejder mod samme mål - både for virksomheden, teams og den enkelte medarbejder.
Karina Harbo Jensen fra hotelkoncernen Bühlmann vil til dette oplæg give et konkret indblik i, hvordan strategi rent lavpraktisk kan anvendes til at nå virksomhedens mål.
Oplægget bygges op som en helt konkret case, der tager udgangspunkt i, hvordan Bühlmann arbejder med strategi. Karina vil også komme ind på hvilke værktøjer og processer Bühlmann bruger i det opfølgende strategiarbejde - både arbejdet med at udvikle en strategi, men i høj grad også eksekveringen.
Oplægget er interessant for virksomheder og start-ups, som gerne vil gå mere strategisk til værks for at nå sine mål. Og særligt de som synes det er lidt svært at tage hul på strategiarbejdet.
Dagens oplægsholder
Hos Bühlmann indgår Karina Harbo Jensen i øverste ledelseslag med direktionen, hvor det primære fokus er på strategi, proces og udvikling. Derudover har Karina ansvaret for koncernen og hotellernes brands og markedsføring heraf.
Det er gratis at deltage, men tilmelding er nødvendig.